توسط: تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۴۰۲ 0 دیدگاه

روانشناسی یکی از رشته‌هایی است که این روزها طرفداران زیادی دارد و دانشجویان زیادی در حیطه علوم انسانی به سمت این رشته می‌روند. اما باید بدانید با توجه به این مسئله که روانشناسی با ابعاد مختلف وجودی انسان سروکار دارد، برای رشد در این رشته باید به موارد متعددی توجه داشت. در غیر اینصورت، هرگز نمی‌توان به موفقیت‌های لازم رسید. با توجه به این موارد همواره این سوال پرسیده می‌شود که بهترین روش های یادگیری روانشناسی چیست. در ادامه، تلاش می‌کنیم به این موضوع بپردازیم.

شرکت در کارگاه های روانشناسی

یکی از بهترین روش های یادگیری روانشناسی شرکت در کارگاه های روانشناسی است. البته باید در اینجا به یک موضوع مهم اشاره کنیم. دانشجویانی که قصد موفقیت در رشته‌های روانشناسی را دارند باید به این مسئله توجه داشته باشند که صرفا با شرکت در این کارگاه‌ها نمی‌توانند به موفقیت برسند. تنها زمانی کارگاه های روانشناسی سودبخش هستند که هدفمند انتخاب شوند.

شما قبل از آنکه بخواهید کارگاه های روانشناسی را انتخاب کنید، ابتدا باید حیطه علاقه‌مندی خود را انتخاب کنید. به طور مثال، شما تمایل دارید کار خود را به عنوان یک زوج درمانگر آغاز کنید یا یک درمانگر کودک؟! زمانی که به این سوال به طور دقیق پاسخ دهید می‌توانید گرایش خود را در شرکت در کارگاه‌ها مشخص کنید. مسئله دیگری که باید در زمان انتخاب کارگاه های روانشناسی به آن توجه داشته باشید شرکت در کارگاه‌های معتبر است.

بهترین روش های یادگیری روانشناسی

کارگاه معتبر روانشناسی به چه کارگاهی گفته می‌شود؟

زمانی که گفته می‌شود یکی از بهترین روش های یادگیری روانشناسی شرکت در کارگاه های روانشناسی معتبر است ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که منظور از کارگاه معتبر روانشناسی چیست. بهتر است بدانید شما باید به این مسئله توجه کنید کسانی که قبل از شما در این کارگاه شرکت کرده‌اند چه نظری دارند؟! آیا راضی هستند یا خیر؟! سرفصل‌هایی که در کارگاه پوشش داده می‌شوند بر چه اساسی انتخاب می‌شوند؟ آیا این سرفصل‌ها به روز هستند یا تنها کپی از دوره‌های دیگر هستند؟! کدام اساتید در این دوره‌ها حضور دارند؟

بهتر است به این مسئله توجه داشته باشید تنها اساتید با تجربه نباید در کارگاه های روانشناسی حضور داشته باشند و این مسئله هرگز به این معنا نیست که یک کارگاه معتبر است. چیزی که باعث می‌شود کارگاهی معتبر باشد انگیزه‌ای است که شما از کارگاه بدست می‌آورید. اگر استاد یک کارگاه جوان است، اما متوجه می‌شوید دانشجویانی که در آن کارگاه شرکت می‌کنند انگیزه زیادی را بدست می‌آورند بی‌شک آن کارگاه می‌تواند معتبر باشد.

ارتباط موثر با محیط‌های روانشناسی و آکادمیک

یکی دیگر از بهترین روش های یادگیری روانشناسی ارتباط موثر با محیط‌های روانشناسی و آکادمیک است. شرکت در کارگاه های روانشناسی یکی از روش‌هایی است که به شما کمک می‌کند ارتباط خود را با این محیط‌ها حفظ کنید. همچنین، روش دیگری که ارتباط شما را با این محیط‌ها حفظ می‌کند شرکت در کنفرانس‌های متعدد است. بهتر است بدانید در صورتی که در کنفرانس‌ها، گردهمایی‌ها و انجمن‌های روانشناسی شرکت داشته باشید، می‌توانید به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کنید. این مسئله باعث می‌شود در مسیری قدم بردارید که دائما با اهالی این رشته در ارتباط باشید و در همین تعاملات یادگیری به وجود می‌آید.

مطالعه مستمر

مطالعه مستر از بهترین روش های یادگیری روانشناسی است. اما اکنون باید به این سوال پاسخ دهیم که منظور از کتاب‌های مناسب برای روانشناسی چیست ( اگر به این موضوع علاقه‎مند هستید، می‌توانید مقاله بهترین رمان های روانشناسی را مطالعه کنید). برخی از کتاب‌هایی که این روزها به عنوان کتاب‌های روانشناسی شناخته می‌شوند در حیطه روانشناسی زرد هستند. در واقع، این کتابها به عنوان کتابهای بازاری شناخته می‌شوند و هرگز بر مبنای درستی قرار نگرفته‌اند. به طور مثال، کتاب راز یکی از کتاب‌هایی است که روانشناسی علمی آن را رد کرده است. روانشناسان به این مسئله اشاره می‌کنند درست است که شما با تمرکز بر یک موضوع ممکن است به آن دست پیدا کنید، اما آیا می‌توان بدون در نظر گرفتن موارد مختلف بر یک موضوع تمرکز کرد؟

تفکر نقادانه یکی از بهترین روش های یادگیری روانشناسی

به طور مثال، بسیاری از دختران می‌گویند با کتاب راز بر یافتن همسری پولدار تمرکز کرده‌اند و حتی موفق شده‌اند. اما سوال این است آیا هر فردی که پول دارد برای ازدواج مناسب است. ممکن است شما ناخودآگاه بر یافتن همسری پولدار تمرکز داشته باشید و زمانی که به چنین آدمی می‌رسید سریعا با آن ازدواج کنید. اما اینگونه ازدواج‌ها در موارد بسیار زیادی منجر به شکست می‌شود. بنابراین، روانشناسان واقعی نباید به سراغ این کتاب‌ها بروند. بلکه آنها برای یادگیری باید بر کتاب‌هایی تمرکز داشته باشند که در مجامع آکادمیک پذیرفته شده است.

یادگیری تفکر نقادانه

زمانی که صحبت از بهترین روش های یادگیری روانشناسی می‌شود یادگیری تفکر نقادانه یکی از مهمترین مواردی است که تمامی روانشناسان باید به آن توجه داشته باشند. منظور از تفکر نقادانه چیست. در واقع، باید بدانید تفکر نقادانه به شما کمک می‌کند یک موضوع را از جهات مختلف مشاهده کنید. برای درک عمیق تفکر نقادانه باید یک موضوع از زندگی عادی به شما ارائه دهیم.

به طور مثال، ممکن است شما بشنوید فردی می‌گوید مردم حاضر هستند هزاران کیلومتر برای شرکت در یک کنسرت پیاده روند و در صف بیاستند، اما حاضر نیستند از پل عابر پیاده رد شوند. اکنون اجازه دهید از تفکر نقادانه به این مسئله نگاه کنیم. آیا این دو مقایسه درست و به‌جا است؟ آیا رد شدن از پل عابر پیاده همانند رفتن به کنسرت است؟ شما برای اینکه به کنسرت بروید ماه‌ها برنامه‌ریزی دارید و ممکن است یک یا دوبار در سال به کنسرت بروید. اما آیا رد شدن از پل عابر پیاده نیز در چنین شرایطی است. در همینجا متوجه می‌شوید اگر تفکر نقادانه داشته باشید می‌توانید از بروز بسیاری از خطاهای شناختی در حیطه درمانگری جلوگیری کنید.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد بهترین روش های یادگیری روانشناسی در اختیار شما قرار دهیم. همانطورکه متوجه شده‌اید موارد متعددی وجود دارند که به شما  کمک می‌کنند دانش خود را در علم روانشناسی بالا ببرید و سپس کارتان را به عنوان یک روانشناس موفق آغاز کنید.

فرینش پلتفرم آموزش روانشناسی است که کارگاه های متعدد روانشناسی از جمله کارگاه های فن بیان و کارگاه های زبان بدن را برای دانشجویان روانشناسی برگزار می‌کند. همچنین، این پلتفرم خدمات کوچینگ روانشناسی را نیز ارائه می‌دهد و به روانشناسان کمک می‌کند در بازار کار نیز موفق باشند.

دیدگاهتان را بنویسید